ATRAKCJE PRZYRODNICZE I WIDOKOWE:
- Wydmy ruchome – główna atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego, zwana także “Polską Saharą”, przyciągająca tysiące turystów rocznie. Ruchome piaski powstały przez akumulację piasku, który jest wyrzucany na brzeg. Wydmy zajmują powierzchnię 500 ha i poruszają się z prędkością dochodzącą nawet do 10 metrów w ciągu roku.
- Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego – prezentuje przyrodę najważniejszych ekosystemów SPN (plaży, morza, wydm, jezior i lasów).
- Muzeum Wsi Słowińskiej – skansen w Klukach pozwala przenieść się w czasie i poznać kulturę Słowińców. Składa się z kilku zagród, które odwzorowują dawny układ wsi.
- Wieża widokowa nad jeziorem Łebsko – pozwala podziwiać panoramę jeziora Łebsko (3 co do wielkości jezioro w Polsce), a także krajobraz SPN.
- Latarnia Morska w Czołpinie – wybudowana w 1875 roku. Ma wysokość 25,2m. Latarnia znajduje się na najwyższej, zalesionej wydmie.
- Platforma widokowa w Czołpinie – znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej. Zapewnia ciekawy krajobraz na morze i jeziora.
- Wolier z Bielikami – największe ptaki szponiaste północnej Europy. W związku, iż po urazach nie są w stanie poradzić sobie na wolności, są pod opieką pracowników Słowińskiego Parku Narodowego.
- Ścieżka przyrodnicza “Gardnieńskie Lęgi” – ścieżka, na której można przeprowadzać obserwacje ornitologiczne różnych gatunków ptaków (np. ohara, nurogęsi, krwawodzioba).
- Święta Góra Słowińców Rowokół – góra (115m.n.p.m.) przypominająca stożek wulkaniczny. Opisywana również jako “Święta Góra Piratów”. Legendy głoszą, że głęboko w masywie tej góry ukryty jest skarb.
- Wieża widokowa Rowokół – wieża widokowa znajdująca się na szczycie góry. Świetne miejsce do podziwiania panoramy całej okolicy.
- Wieża widokowa nad jeziorem Gardno – kolejne miejsce z którego można obserwować jezioro, a także otaczający je teren.
- Latarnia Morska w Ustce – postawiona w 1892 roku. Wpisana do zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.
- Latarnia Morska Stilo – wybudowana w 1906 roku. Jest to jedna z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych.
- Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej – głaz narzutowy znajdujący się przy brzegu jeziora Gardno. Wokół kamienia krążą legendy. Ponoć został zrzucony przez samego diabła.
- Muzeum Latarnictwa w Czołpinie – atrakcja aktualnie w budowie. Pierwotne otwarcie miało nastąpić w 2018 r.
INNE ATRAKCJE:
- Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce – pohitlerowski poligon rakietowy z 1940 roku. Na terenie muzeum znajduje się również wieża widokowa.
- Park Dinozaurów w Łebie – największy tego typu park w Polsce. Na powierzchni 20 ha znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów.
- Sea Park Sarbsk – pierwszy w Polsce park o tematyce fauny i flory mórz i oceanów. Na terenie znajduje się również muzeum marynistyczne i park miniatur latarni morskich.
- Bunkry Bluchera w Ustce – bunkry wybudowane w latach 30 ubiegłego wieku. Z założenia miały chronić Ustkę od ataków ze strony morza. Obecnie są wyposażone w makiety i rekonstrukcje, które przybliżają zwiedzającym jak wyglądało życie w bunkrach w tamtych latach.
- Zabytkowy cmentarz słowiński w Klukach – cmentarz założony został w XVIII wieku. Jest to jedyny słowiński cmentarz jaki przetrwał do naszych czasów. Od 1991 roku uznany został za obiekt zabytkowy.
- Paintball – atrakcja dająca dużo adrenaliny. Dla chętnych jest możliwość zorganizowania zabawy na terenie ośrodka lub profesjonalnym polu.
- Spływ kajakowy – organizowany na rzece Łupawie. Długość odcinka do pokonania jest wybierana przez uczestników. Świetna zabawa, która zostaje w pamięci na długo.
- Windsurfing – atrakcja głównie skierowana dla Gości indywidualnych. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów na Jeziorze Gardno.
- Kitesurfing – odmiana surfingu. Zajęcia odbywają się na morzu i jeziorze. Atrakcja dostępna tylko w określonym czasie.
- Trzecie molo w Ustce – niedokończona budowa III Rzeszy. Jest to pozostałość po hitlerowskim pomyśle wybudowania w Ustce wielkiego portu.
- Port Jachtowy w Łebie – jest to pierwszy tego typu port na polskim wybrzeżu. Port może przyjąć 120 jednostek różnych klas (jachty żaglowe i motorowe).
- Aquapark w Darłówku – całoroczny, jedyny aquapark w Polsce z morską wodą. Na miejscu znajduje się również kręgielnia i restauracja.
- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – muzeum oprócz wystaw dotyczących historii Pomorza, posiada także największą na świecie kolekcję związaną ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.
- Muzeum Kryminalistyki w Szkole Policji w Słupsku – kameralne muzeum, zawierające ciekawe wystawy m.in. narzędzia zbrodni, broni palnej.
- Muzeum Urządzeń Pomiarowych w Słupsku – miejsce w którym można zobaczyć przedwojenne wagi, taksometry z lat 70. i stuletnie odważniki.
- Muzeum Wędkarstwa w Słupsku – ciekawe muzeum zawierające różne eksponaty m.in. stare kołowrotki, trofea i czasopisma.
- Izba Tradycji i Historii Szkoły Policji w Słupsku – niezwykłe eksponaty dotyczące historii Policji, zgromadzone przez jedną z największych takich szkół w kraju.
- Papugarnia Lora w Słupsku – miejsce w którym można podziwiać swobodnie latające papugi egzotyczne.
- Muzeum Chleba w Ustce – miejsce w którym można zapoznać się z historią cukiernictwa i piekarnictwa. Składa się z ponad 2000 eksponatów.
- Muzeum Mineralogiczne w Ustce – znajduje się w schronie, który jest pozostałością wybudowaną w czasach Zimnej Wojny. Na miejscu można zobaczyć m.in. trylobity, amonity, kryształy.
- Muzeum Ziemi Usteckiej – powstało w 2000 roku. Na miejscu prezentowane są różne eksponaty z przełomu XIX i XX wieku.
- Park Linowy “Na wydmie” – miejsce stworzone dla odważnych pasjonatów mocnych wrażeń, na miejscu znajdują się trasy o różnym poziomie trudności.
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – datuje się, że zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku. Jest to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki.
- Baszta Czarownic w Słupsku – powstała w 1415 roku i była częścią obwarowania miasta. W XVII wieku została przekształcona na więzienie i trzymano w niej głównie kobiety posądzane o czynienie czarów.
- Ruiny kościoła św. Mikołaja w Łebie – pozostałość kościoła, który został wybudowany w XIV wieku na terenie dawnej Łeby. Po wielkiej powodzi mieszkańcy przenieśli się na obecne tereny miasta.
- Muzeum Motyli w Łebie – łącznie 102 gabloty entomologiczne zawierające ponad 4000 okazów z całego świata.
- Aleja Prezydentów Polski w Łebie – otwarta w 2011 roku. Do tej pory są odciski dłoni sześciu polskich prezydentów. Władze starają się o zdobycie odcisków również prezydentów obcych krajów.
- Illuzuem w Łebie – wystawa na której można odkryć tajemnice iluzji optycznej, paradoksów, różnych zabawnych trików. Składa się z ponad 100 eksponatów z dziedziny optyki fizyki.
- Labirynt 3D w Łebie – największy tego typu labirynt w Polsce. Zajmuje powierzchnię 5000m2. Przejście tego labiryntu zajmuje ok. 20 minut.
- Magiczne Lustra w Łebie -składa się ze 145 luster i gabinetu krzywych zwierciadeł. Cała ścieżka ma długość 50 metrów.
- Zabytkowy kościół w Smołdzinie – kościół został wybudowany w 1632 roku i ufundowała go Anna de Croy (księżniczka pomorska). Świątynia posiada wiele zabytków takich jak wczesnobarokowy ołtarz barokowa ambona czy dzwon gdański z 1706 roku.
- Zabytkowy kościół w Łebie – zbudowany w 1683 roku. Do jego budowy użyto częściowo materiałów z ruin kościoła św. Mikołaja. W kościele znajduje się zabytkowy obelisk pojednania, upamiętniający poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Łeby.
- Zabytkowy kościół w Gardnie Wielkiej – XV-wieczny kościół stojący na niewielkim wzniesieniu. Posiada dzwon z 1764 roku odlany przez mistrza Jana Meyera, a także witraże z 1920 roku poświęcone poległym niemieckim żołnierzom.
- Elektrownia wodna w Smołdzinie – zbudowano ją w 1935 roku. Jest to najniżej położona elektrownia na rzece Łupawie. Pierwotnie służyła do piętrzenia wody dla napędu tartaku i młyna.
- Była jednostka wojskowa w Czołpinie – duży opuszczony teren wojskowy składający się z bunkrów i zabudowań.
- Przystań rybacka w Rowach – usytuowana na ujściowym odcinku rzeki Łupawy. Miejsce w którym można się przyjrzeć pracy rybaków, a także kupić rybę prosto z kutra.
- Park Linowy “Leśny Kot” w Słupsku – obecnie jest to największy park linowy w Polsce, posiadający ponad 130 atrakcji.Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają certyfikowani instruktorzy. Najdłuższy system linowy liczy 639 metrów.
- Ogród Ornitologiczny w Łebie – ponad 100 gatunków ptaków z całego świata. Ogród znajduje się na powierzchni 6 ha. Część ptaków żyje swobodnie na wolności, część jest chroniona klatkami.
- Rejs statkiem “Dragon” (Ustka) – statek stylizowany na XVII-wieczny galeon. Rejs trwa ok. 50 minut. Podczas rejsu można skorzystać z baru, a także brać udział w konkursach organizowanych przez wodzireja.
- Muzeum Bursztynu w Łebie – miejsce w którym można poznać historię bursztynu, a także zobaczyć ciekawe eksponaty m.in. takie w których uwięzione są owady sprzed 40 milonów lat.
- Zajęcia animacyjne na terenie ośrodka – teatr, chodzenie na szczudłach, chodzenie po linach, pokaz ognia, malowanie twarzy, gry i zabawy, puszczanie dużych baniek mydlanych.
- Zajęcia taneczne na terenie ośrodka – prowadzone przez instruktora tańca.